ALGIERIA

Algieria to piękny kraj leżący w północnej Afryce. W roku 1830 został krwawo zaatakowany i skolonizowany przez Francję. Przez wiele lat traktowany był przez najeźdźcę jako integralna część Francji, aż do roku 1962, kiedy to w wyniku wojny algierskiej kraj odzyskał swą niepodległość.

Algieria jest narodem w większości muzułmańskim. Tylko około 10% ludności to chrześcijanie. Dlatego misje katolickich Księży i Sióstr zakonnych w Algierii, są bardzo trudne. Polegają głównie na cichej, często anonimowej obecności wśród Algierczyków. Mimo niesprzyjających warunków, w 2013 roku udało się Siostrom Saletynkom utworzyć niewielką Wspólnotę.

Choć w żaden sposób nie mogą publicznie wyznawać swej wiary, głosić Ewangelii, nosić stroju zakonnego ani żadnych znaków wiary, to jednak żyjąc wśród ludzi i troszcząc się o bliźnich, bez względu na ich wyznanie, stają się wymownym znakiem Chrystusowej miłości.

Na tej trudnej misji przebywają aktualnie trzy Siostry Saletynki, pochodzące z Madagaskaru. Prowadząc proste życie, starają się być blisko miejscowych kobiet dla których są wsparciem i radością. Często spędzają razem wolny czas, szyjąc lub haftując. Siostry pomagają im w codziennych pracach, uczą dzieci języka francuskiego, i opiekują się najmłodszymi.