MADAGASKAR


Czerwona wyspa

Magadaskar to dla Sióstr Saletynek kraj najbardziej dynamicznego rozwoju. Tak zwana czerwona wyspa, od wielu lat obfituje w liczne powołania zakonne. Dlatego też Siostry zasilają swoją obecnością Wspólnoty w innych krajach, gdzie tych powołań brakuje. Również we własnej ojczyźnie docierają wciąż w nowe miejsca, prężnie rozwijając apostolską działalność.

Wobec ogromnych potrzeb w sektorze pedagogicznym, wiele Sióstr wyjeżdża do innych krajów np. na Filipiny by tam zdobyć odpowiednie wykształcenie. Po powrocie pracują w katolickich szkołach, które często same prowadzą. Są dyrektorkami, nauczycielkami i wychowawczyniami w internatach dla najuboższych dzieci. Zapewniają im całodzienne wyżywienie i skromne utrzymanie.

Siostry pracują też w parafiach, zajmują się oprawą liturgiczną Mszy Świętych, prowadzą dom rekolekcyjny oraz dom formacyjny dla Sióstr. Młodzież i dorosłych przygotowują do Sakramentów: Chrztu, I Komunii Św., Bierzmowania i Małżeństwa. Edukują kobiety i pomagają im przygotować się do dojrzałego życia w rodzinie.

Prowadzą przychodnię dla ubogich. Jako pielęgniarki udzielają pierwszej pomocy oraz zapewniają podstawową opiekę zdrowotną.

Na Madagaskarze Siostry Saletynki są widoczne, znane i cenione. Ich praca i bezinteresowna, pełna ofiarności posługa, ma bezcenny wkład w budowaniu ewangelicznej cywilizacji miłości i pokoju.